Uniwersytet Warszawski - Centralny System Uwierzytelniania
Strona główna

Na południe od Mezopotamii. Archeologia Półwyspu Arabskiego w okresie epoki brązu i żelaza

Informacje ogólne

Kod przedmiotu: 4001-PŁWAR-OG
Kod Erasmus / ISCED: 08.4 Kod klasyfikacyjny przedmiotu składa się z trzech do pięciu cyfr, przy czym trzy pierwsze oznaczają klasyfikację dziedziny wg. Listy kodów dziedzin obowiązującej w programie Socrates/Erasmus, czwarta (dotąd na ogół 0) – ewentualne uszczegółowienie informacji o dyscyplinie, piąta – stopień zaawansowania przedmiotu ustalony na podstawie roku studiów, dla którego przedmiot jest przeznaczony. / (0222) Historia i archeologia Kod ISCED - Międzynarodowa Standardowa Klasyfikacja Kształcenia (International Standard Classification of Education) została opracowana przez UNESCO.
Nazwa przedmiotu: Na południe od Mezopotamii. Archeologia Półwyspu Arabskiego w okresie epoki brązu i żelaza
Jednostka: Centrum Archeologii Śródziemnomorskiej im. K. Michałowskiego
Grupy: Przedmioty ogólnouniwersyteckie Centrum Archeologii Śródziemnomorskiej im. K. Michałowskiego
Przedmioty ogólnouniwersyteckie humanistyczne
Przedmioty ogólnouniwersyteckie na Uniwersytecie Warszawskim
Punkty ECTS i inne: 3.00 Podstawowe informacje o zasadach przyporządkowania punktów ECTS:
  • roczny wymiar godzinowy nakładu pracy studenta konieczny do osiągnięcia zakładanych efektów uczenia się dla danego etapu studiów wynosi 1500-1800 h, co odpowiada 60 ECTS;
  • tygodniowy wymiar godzinowy nakładu pracy studenta wynosi 45 h;
  • 1 punkt ECTS odpowiada 25-30 godzinom pracy studenta potrzebnej do osiągnięcia zakładanych efektów uczenia się;
  • tygodniowy nakład pracy studenta konieczny do osiągnięcia zakładanych efektów uczenia się pozwala uzyskać 1,5 ECTS;
  • nakład pracy potrzebny do zaliczenia przedmiotu, któremu przypisano 3 ECTS, stanowi 10% semestralnego obciążenia studenta.

zobacz reguły punktacji
Język prowadzenia: polski
Rodzaj przedmiotu:

fakultatywne
ogólnouniwersyteckie

Założenia (lista przedmiotów):

Archeologia Bliskiego Wschodu w epoce brązu 3101-PO-BWB
Archeologia Bliskiego Wschodu w epoce żelaza 2800-PO-BWZ

Założenia (opisowo):

Mile widziana orientacja w problematyce archeologii starożytnego Bliskiego Wschodu w szczególności w epoce brązu i żelaza. Naukę opisywanego przedmiotu ułatwiłyby wcześniejsze uczestnictwo w zajęciach blokowych Archeologia Bliskiego Wschodu.

Tryb prowadzenia:

mieszany: w sali i zdalnie

Skrócony opis:

Półwysep Arabski i rejon Zatoki Perskiej nieodparcie kojarzą się z kolebką islamu, bezkresnymi pustyniami, wydobyciem ropy naftowej, a ostatnio także z nowoczesnymi miastami nad Zatoką Perską, stanowiącymi w ostatnich czasach atrakcyjny kierunek turystyczny. Wiedza o tym, że w czasach przedislamskich kwitła tam cywilizacja, rzadko dociera do opinii publicznej. Dzieje się tak też dlatego, że południowa Arabia pozostawała przez wiele lat na marginesie zainteresowania archeologii Bliskiego Wschodu. Z różnych względów sytuacja ta uległa w ostatnim czasie zmianie, dlatego niniejszy wykład ma na celu przybliżenie słuchaczom aktualnej wiedzy na temat problematyki archeologicznej tego regionu w okresie epoce brązu i żelaza.

Pełny opis:

Wykład ten ma na celu zapoznanie studentów z archeologią obszarów basenu Zatoki Perskiej od III do I tysiąclecia p.n.e. Kurs będzie koncentrował się na starożytnych cywilizacjach Magan i Dilmun, które rozwinęły się w północno-wschodniej części Półwyspu Arabskiego w epoce brązu i odgrywały rolę ośrodków, a także istotnych partnerów, w handlu pomiędzy Mezopotamią, Iranem i Doliną Indusu. Tematy zajęć obejmą również obszary ościenne lub pozostające w kontakcie z krainami Magan i Dilmun. Uczestnicy wykładu zapoznają się z różnorodnością krajobrazów kulturowych (wybrzeże i wyspy, górzysta strefa śródlądowa, pustynne oazy), kluczowymi stanowiskami archeologicznymi, charakterystycznymi budowlami i obiektami kultury materialnej, specyfiką obrzędów pogrzebowych (często odmiennych od tych, jakie są znane z innych części starożytnego Bliskiego Wschodu) oraz podstawami ekonomicznymi społeczności zamieszkujących poszczególne strefy geograficzne. Istotnym elementem zajęć będzie prezentacja wyników aktualnych badań wykopaliskowych w regionie, w tym prowadzonych w ostatnim czasie przez polskie misje archeologiczne (w rejonie Al-Subbiya w Kuwejcie, Saruq al-Hadid w Zjednoczonych Emiratach Arabskich, Qumayrah w Omanie).

Literatura:

Cleuziou, S., & Tosi, M. (2007). In the shadow of the ancestors: The prehistoric foundations of the early Arabian civilization in Oman. Muscat: Ministry of Heritage and Culture, Sultanate of Oman.

Crawford, H., Rice, M. (2000), Traces of Paradise: The Archaeology of Bahrain 2500 BC-300 AD. Dilmun Committee, 2000.

Laursen, S., & Steinkeller, P. (2017). Babylonia, the Gulf Region and the Indus: Archaeological and Textual Evidence for Contact in the Third and Early Second Millennia BC (Mesopotamian Civilizations). Pennsylvania State University Press.

Potts, D. T. (1990). The Arabian Gulf in Antiquity. Vol 1: From Prehistory to the Fall of the Achaemenid Empire. Oxford: Clarendon Press.

Efekty uczenia się:

Po ukończeniu wykładu student definiuje pojęcia, terminy oraz najważniejsze zagadnienia związane z archeologią Półwyspu Arabskiego w zakresie chronologicznym i geograficznym prowadzonych zajęć. Wskazuje krainy historyczne, kluczowe stanowiska archeologiczne, rozpoznaje charakterystyczne elementy kultury materialnej oraz rozróżnia lokalne jednostki periodyzacji dziejów. Analizuje specyfikę omawianych regionów oraz ich znaczenie w ramach kontaktów z krainami ościennymi.

Metody i kryteria oceniania:

Zaliczenie na ocenę.

Końcowe zaliczenie pisemne w formie testu (100% udziału w ocenie końcowej); końcowe zaliczenie ustne (w przypadku poprawki).

Kontrola obecności (możliwe dwie nieobecności).

Zajęcia w cyklu "Semestr zimowy 2023/24" (zakończony)

Okres: 2023-10-01 - 2024-01-28
Wybrany podział planu:
Przejdź do planu
Typ zajęć:
Wykład, 30 godzin, 15 miejsc więcej informacji
Koordynatorzy: Łukasz Rutkowski
Prowadzący grup: (brak danych)
Lista studentów: (nie masz dostępu)
Zaliczenie: Przedmiot - Zaliczenie na ocenę
Wykład - Zaliczenie na ocenę
Opisy przedmiotów w USOS i USOSweb są chronione prawem autorskim.
Właścicielem praw autorskich jest Uniwersytet Warszawski.
Krakowskie Przedmieście 26/28
00-927 Warszawa
tel: +48 22 55 20 000 https://uw.edu.pl/
kontakt deklaracja dostępności USOSweb 7.0.3.0 (2024-03-22)