Uniwersytet Warszawski - Centralny System Uwierzytelniania
Strona główna

Projekt naukowy 1 [3005-KU6PROJEKTN] Rok akademicki 2019/20
Projekt badawczy, grupa nr 3

Przejdź do planu zaznaczono terminy wyświetlanej grupy
To jest strona grupy zajęciowej. Jeśli szukasz opisu przedmiotu, zobacz stronę przedmiotu
Przedmiot: Projekt naukowy 1 [3005-KU6PROJEKTN]
Zajęcia: Rok akademicki 2019/20 [2019] (zakończony)
Projekt badawczy [PRO-BAD], grupa nr 3 [pozostałe grupy]
Termin i miejsce: Podana informacja o terminie jest orientacyjna. W celu uzyskania pewnej informacji obejrzyj kalendarz roku akademickiego lub skontaktuj się z wykładowcą (nieregularności zdarzają się przede wszystkim w przypadku zajęć odbywających się rzadziej niż co tydzień). (brak danych)
Liczba osób w grupie: 5
Limit miejsc: (brak danych)
Zaliczenie: Zaliczenie
Prowadzący: Maciej Falski
Literatura:

Literatura zalecana wszystkim, którzy chcą wziąć udział w projekcie:

(1) Charles Montgomery, Miasto szczęśliwe. Jak zmienić nasze życie, zmieniając nasze miasta. Przeł. T. Tesznar. Wysoki Zamek: Kraków 2015

(2) Wade Graham. Miasta wyśnione. Siedem wizji urbanistycznych, które kształtują świat. Karakter: Kraków 2016.

(3) Małgorzata Dymnicka. Przestrzeń publiczna a przemiany miasta. Scholar: Warszawa 2013.

(4) Cultural Life of Capitalism in Yugoslavia: (Post)socialism and its Other. Red. M. Kolanović i in. Palgrave Macmillian 2018.

Zakres tematów:

Projekt będzie realizowany we współpracy z Pracownią Obszaru Postjugosłowiańskiego (PROP). Temat przewodni to "Miasto postjugosłowiańskie".

Celem projektu będzie (1) włączenie chętnych w badania przestrzeni miejskiej na obszarze byłej Jugosławii, prowadzone przez dra Macieja Falskiego we współpracy z badacz/k/ami z PROP: rozwój warsztatu badawczego, przyswajanie metody oraz ocena problematyki miejskiej;

(2) próba wypracowania założeń tytułowej kategorii "miasto postjugosłowiańskie", zebranie materiałów w terenie oraz ich opracowanie pod kątem znalezienia cech definicyjnych tego zjawiska.

Tematyka spotkań początkowych będzie oscylować między przeglądem badań miejskich a przypomnieniem sytuacji socjo-politycznej regionu. Następnie wspólnie zostaną wypracowane dalsze ścieżki postępowania. Przygotujemy również wspólnie projekt badawczy realizowany w wybranych miastach byłej Jugosławii.

Metody dydaktyczne:

Zasadniczym celem, a przy tym i sposobem pracy, będzie współpraca w grupie i grupowe prowadzenie badań.

Metody związane z projektem obejmują szereg działań stymulujących z jednej strony współpracę i rozwój instrumentarium badawczego, z drugiej zaś umiejętności wykonania badań, jak też przygotowania projektu od strony organizacyjnej.

Proponowane metody pracy to: dyskusja; przygotowanie projektu od strony merytorycznej i organizacyjnej; jakościowe badania terenowe.

Metody i kryteria oceniania:

Uczestnicy projektu podlegają bieżącej ewaluacji w odniesieniu do zadań do wykonania, jak również ewaluacji końcowej (pod koniec pierwszego i drugiego roku trwania projektu).

Na pierwszym roku wymagany jest udział w spotkaniach, aktywne wsparcie poszczególnych etapów działania oraz przygotowanie.

Na drugim roku, przy ocenie całokształtu uczestnictwa, pod uwagę bierze się stopień zaangażowania :

dst (3) udział w spotkaniach, przygotowanie do zajęć, wyjazd na badania terenowe

db (4) dodatkowo: pomoc w przygotowaniu projektu badawczego, zaangażowanie w jego realizację formalną

bdb (5) ponadto przygotowanie prezentacji końcowej, napisanie eseju/artykułu naukowego/informacji upubliczniających projekt.

Uwagi:

W projekcie mogą wziąć udział maksymalnie cztery osoby z 1M. Temat jest przygotowany dla studentek/studentów kierunków południowosłowiańskich, ale nie wyklucza to udziału zainteresowanych bohemistów i realizacji projektu na obszarze czeskim/słowackim, przy włączeniu perspektywy komparatystycznej (w ramach kategorii miasta postsocjalistycznego).

Opisy przedmiotów w USOS i USOSweb są chronione prawem autorskim.
Właścicielem praw autorskich jest Uniwersytet Warszawski.
Krakowskie Przedmieście 26/28
00-927 Warszawa
tel: +48 22 55 20 000 https://uw.edu.pl/
kontakt deklaracja dostępności USOSweb 7.0.3.0 (2024-03-22)