Uniwersytet Warszawski - Centralny System Uwierzytelniania
Strona główna

Semiotyka logiczna - MISH [3501-MISH-SL] Rok akademicki 2020/21
Konwersatorium, grupa nr 3

Przejdź do planu zaznaczono terminy wyświetlanej grupy
To jest strona grupy zajęciowej. Jeśli szukasz opisu przedmiotu, zobacz stronę przedmiotu
Przedmiot: Semiotyka logiczna - MISH [3501-MISH-SL]
Zajęcia: Rok akademicki 2020/21 [2020] (zakończony)
Konwersatorium [KON], grupa nr 3 [pozostałe grupy]
Termin i miejsce: Podana informacja o terminie jest orientacyjna. W celu uzyskania pewnej informacji obejrzyj kalendarz roku akademickiego lub skontaktuj się z wykładowcą (nieregularności zdarzają się przede wszystkim w przypadku zajęć odbywających się rzadziej niż co tydzień).
każdy wtorek, 11:30 - 13:00
(sala nieznana)
Terminy najbliższych spotkań: Daty odbywania się zajęć grupy. Prezentują informacje na podstawie zdefiniowanych w USOS terminów oraz spotkań.
Kliknij w datę by zobaczyć tygodniowy plan z zaznaczonym spotkaniem.
Wszystkie zajęcia tej grupy już się odbyły - pokaż terminy wszystkich spotkań.
Data i miejsceProwadzący
Liczba osób w grupie: 29
Limit miejsc: 30
Zaliczenie: Zaliczenie na ocenę
Prowadzący: Filip Kawczyński
Zakres tematów:

Celem zajęć jest wyposażenie słuchaczy w podstawowe narzędzia warsztatu myślowego humanisty. Pierwszy semestr poświęcony będzie wprowadzeniu podstaw klasycznej logiki formalnej, w tym: elementów klasycznego rachunku zdań (definicje spójników logicznych, pojęcie tautologii, prawa logiki a prawa myślenia, wynikanie, dedukcja); elementów klasycznego rachunku kwantyfikatorów (język KRP a założenia metafizyczne o strukturze świata); podstaw teorii mnogości (działania na zbiorach, stosunki zakresowe między zbiorami, pojęcie relacji, własności relacji; intuicyjne pojęcie zbioru i alternatywne teorie zbiorów; zagadnienie typizacji, klasyfikacji i porządku).

W drugim semestrze omówione zostaną wybrane zagadnienia z zakresu semiotyki logicznej i metodologii ogólnej. Będą to: funkcje semiotyczne nazw (desygnowanie, denotowanie, rodzaje nazw, relacje pomiędzy nazwami, konotowanie, supozycje), pytań (pojęcie pytania, struktura pytań, rodzaje pytań, zawartość poznawcza pytania) oraz imperatywów (struktura imperatywów, preskrypcje i instrukcje, założenia imperatywów), anomalie semiotyczne (defekty syntaktyczne i semantyczne, interpretacja wypowiedzi), a także zarys teorii definicji, klasyfikacji i typologii oraz dyskusji.

Metody i kryteria oceniania:

Po pierwszym i po drugim semestrze przewidywane jest kolokwium zaliczeniowe sprawdzające stopień opanowania przerobionego na zajęciach materiału (zadania sprawdzające umiejętność posługiwania się przyswojonymi narzędziami logicznymi oraz pytania sprawdzające wiedzę na temat wybranych pojęć teoretycznych). Każde z obu kolokwiów ma wagę 40% (łącznie 80%). 20% oceny całkowitej uzależnione jest od aktywności na zajęciach, wykazującej należyte opanowanie kompetencji społecznych.

Dopuszczalna liczba nieobecności podlegających usprawiedliwieniu: 2 w semestrze.

Opisy przedmiotów w USOS i USOSweb są chronione prawem autorskim.
Właścicielem praw autorskich jest Uniwersytet Warszawski.
Krakowskie Przedmieście 26/28
00-927 Warszawa
tel: +48 22 55 20 000 https://uw.edu.pl/
kontakt deklaracja dostępności USOSweb 7.0.3.0 (2024-03-22)