University of Warsaw - Central Authentication System
Strona główna

Criminology laboratory

General data

Course ID: 2100-MON-LAKR-OG
Erasmus code / ISCED: 14.1 Kod klasyfikacyjny przedmiotu składa się z trzech do pięciu cyfr, przy czym trzy pierwsze oznaczają klasyfikację dziedziny wg. Listy kodów dziedzin obowiązującej w programie Socrates/Erasmus, czwarta (dotąd na ogół 0) – ewentualne uszczegółowienie informacji o dyscyplinie, piąta – stopień zaawansowania przedmiotu ustalony na podstawie roku studiów, dla którego przedmiot jest przeznaczony. / (0312) Political sciences and civics The ISCED (International Standard Classification of Education) code has been designed by UNESCO.
Course title: Criminology laboratory
Name in Polish: Laboratorium kryminologiczne
Organizational unit: Faculty of Political Science and International Studies
Course groups: General university courses
General university courses in Faculty of Political Science and International Studies
General university courses in the social sciences
ECTS credit allocation (and other scores): 4.00 Basic information on ECTS credits allocation principles:
  • the annual hourly workload of the student’s work required to achieve the expected learning outcomes for a given stage is 1500-1800h, corresponding to 60 ECTS;
  • the student’s weekly hourly workload is 45 h;
  • 1 ECTS point corresponds to 25-30 hours of student work needed to achieve the assumed learning outcomes;
  • weekly student workload necessary to achieve the assumed learning outcomes allows to obtain 1.5 ECTS;
  • work required to pass the course, which has been assigned 3 ECTS, constitutes 10% of the semester student load.

view allocation of credits
Language: Polish
Type of course:

elective monographs
general courses

Prerequisites (description):

(in Polish) Ideą tych zajęć jest pokazanie studentom w jaki sposób funkcjonują organy ścigania w zwalczaniu określonych przestępstw, jakie działania są podejmowane w celu wykrycia sprawcy. Wreszcie ukazanie jak prawo działa w praktyce i jakie określone czynności procesowy przynoszą skutki dla dochodzenia/śledztwa oraz późniejszego procesu karnego.

Short description: (in Polish)

Przedmiot jest rozwinięciem wykładu z podstaw kryminologii z tą jednak różnicą że ma on czysto warsztatowy charakter. Studenci pracująca na konkretnych sprawach karnych analizując określone przestępstwa. Studenci będą analizować różne typy przestępstw, począwszy od drobnych przestępstw a skończywszy na zbrodniach takich jak zabójstwo czy handel ludźmi. Ważnym elementem zajęć będzie również to, że studenci będą zobligowani do pozyskania określonych i publicznie dostępnych informacji z organów ścigania (policja, Straż Graniczna i prokuratura) o wybranych typach przestępstw.

Full description: (in Polish)

Zajęcia będą się składać z 2 elementów.

1. Wprowadzenia, w trakcie którego studenci zapoznają się z metodologią tworzenia akt spraw karnych, a w tym przede wszystkim ze sposobem gromadzenia informacji, protokołami przesłuchań podejrzanych, ofiar oraz świadków, sporządzanymi notatkami i analizami na potrzeby postępowania przygotowawczego oraz sądowego. Innymi słowy będą mogli zobaczyć jak praca organów ścigania przekłada się na materiał dowodowy, a w rezultacie na proces i wymiar kary.

2. Części zasadniczej zajęć, która będzie polegała na zaznajomieniu się z cechami charakterystycznymi danego przestępstwa w oparciu o materiał dowodowy zgromadzony w aktach sądowych. W szczególności będą analizować modus operandi sprawcy, profile sprawców i ofiar określonych przestępstw, czy cechy charakteryzujące dany czyn kryminalny. Pozwoli im to na lepsze zrozumienie określonych przestępstw, ponieważ w bardziej szczegółowy niż dotychczas sposób (np. na wykładzie z kryminologii) będą mogli przyjrzeć się określonym przestępstwom.

Bibliography: (in Polish)

1. Stanisław Waltoś, Piotr Hofmański, Proces karny. Zarys systemu, Warszawa 2023.

2. Proces karny (red. J. Zagrodnik), Warszawa 2019.

3. Ewa Gruza, Mieczysław Goc, Jarosław Moszczyński, Kryminalistyka, czyli o współczesnych metodach dowodzenia przestępstw, Warszawa 2020.

4. E. Gruza, Analiza kryminalna – nowa metoda pracy wykrywczej polskiej policji [w:] Problemy prawa i procesu karnego. Księga poświęcona pamięci prof. A. Kaftala (red. G. Rejman i in.), Warszawa 2008.

5. M. Kobylas, Analiza kryminalna dla studentów bezpieczeństwa wewnętrznego, Szczytno 2014.B. Stromczyński, P. Waszkiwicz, Biały wywiad w praktyce pracy organów ścigania na przykładzie wykorzystania serwisów społecznościowych, Prokuratura i Prawo 5/2014.

6. M. Węglowski, Analiza kryminalna w pracy prokuratora, Prokuratura i Prawo 10/2016.

Learning outcomes: (in Polish)

Wiedza (S1P_W03; S1P_W05; S1P_W07; S1P_W08):

Studenci nauczą się podstaw funkcjonowania instytucji porządku prawnego w demokratycznym państwie prawa, tj. organów ścigania i wymiaru sprawiedliwości. Poznają zakres działania oraz kompetencje tych instytucji jak i metody ich pracy.

Nauczą się gromadzenia niezbędnych informacji w kontekście określonych przestępstw oraz dokonywania ich analizy niezbędnych na potrzeby przygotowania materiału dowodowego i procesowego.

Umiejętności (S1P_U01; S1P_U02; S1P_U03; S1P_U04; S1P_U08; S1P_U09; S1P_U10):

Studenci nauczą się oceny działań podejmowanych przez organy ścigania i wymiaru sprawiedliwości. Nauczą się sporządzania analiz kryminologicznych określonych przestępstw w oparciu o materiały zgromadzone w aktach sądowych.

Kompetencje społeczne (S1P_K03; S1P_K06):

Studenci zostaną uwrażliwieni na kwestie naruszeń praw człowieka w kontekście działań podejmowanych przez organy ścigania i wymiaru sprawiedliwości.

Assessment methods and assessment criteria: (in Polish)

Na ocenę końcową studenta składają się z 3 elementów. Przygotowanie studenta do zajęć i jego aktywność, zaliczenie kolokwiów oraz zaliczenie kolokwium końcowego (test).

Practical placement: (in Polish)

Brak

Classes in period "Summer semester 2023/24" (in progress)

Time span: 2024-02-19 - 2024-06-16
Selected timetable range:
Navigate to timetable
Type of class:
Workshops, 30 hours, 15 places more information
Coordinators: Łukasz Wieczorek
Group instructors: Łukasz Wieczorek
Students list: (inaccessible to you)
Examination: Course - Grading
Workshops - Grading
Course descriptions are protected by copyright.
Copyright by University of Warsaw.
Krakowskie Przedmieście 26/28
00-927 Warszawa
tel: +48 22 55 20 000 https://uw.edu.pl/
contact accessibility statement USOSweb 7.0.3.0 (2024-03-22)