University of Warsaw - Central Authentication System
Strona główna

(in Polish) Międzynarodowe i porównawcze prawo zrównoważonego rozwoju (w ochronie środowiska)

General data

Course ID: 2100-MON-MPPZ-OG
Erasmus code / ISCED: 14.0 Kod klasyfikacyjny przedmiotu składa się z trzech do pięciu cyfr, przy czym trzy pierwsze oznaczają klasyfikację dziedziny wg. Listy kodów dziedzin obowiązującej w programie Socrates/Erasmus, czwarta (dotąd na ogół 0) – ewentualne uszczegółowienie informacji o dyscyplinie, piąta – stopień zaawansowania przedmiotu ustalony na podstawie roku studiów, dla którego przedmiot jest przeznaczony. / (0310) Social and behavioural sciences, not further defined The ISCED (International Standard Classification of Education) code has been designed by UNESCO.
Course title: (unknown)
Name in Polish: Międzynarodowe i porównawcze prawo zrównoważonego rozwoju (w ochronie środowiska)
Organizational unit: Faculty of Political Science and International Studies
Course groups: General university courses
General university courses in Faculty of Political Science and International Studies
General university courses in the social sciences
ECTS credit allocation (and other scores): (not available) Basic information on ECTS credits allocation principles:
  • the annual hourly workload of the student’s work required to achieve the expected learning outcomes for a given stage is 1500-1800h, corresponding to 60 ECTS;
  • the student’s weekly hourly workload is 45 h;
  • 1 ECTS point corresponds to 25-30 hours of student work needed to achieve the assumed learning outcomes;
  • weekly student workload necessary to achieve the assumed learning outcomes allows to obtain 1.5 ECTS;
  • work required to pass the course, which has been assigned 3 ECTS, constitutes 10% of the semester student load.

view allocation of credits
Language: Polish
Type of course:

general courses

Full description: (in Polish)

Podobnie do wcześniej ukształtowanych akademickich przedmiotów prawnych, program "międzynarodowego i porównawczego prawa ZR (w ochronie środowiska)" dzieli się na Część I. Ogólną i II. Szczegółową.

Cz. I. „Infrastruktura” ZR, a m.i.: geneza, istota (łącznie z wykorzenieniem ubóstwa), definicja i podstawowe zasady prawa zrównoważonego rozwoju (ZR) oraz ogólne zasady i instytucje prawne odnoszące się do jego koncepcji oraz zintegrowania poszczególnych dziedzin działalności społecznej i gospodarczej z ochroną środowiska (OŚ), czyli do stosowania zasady zrównoważonego rozwoju we wszystkich dziedzinach życia politycznego (aspekty politologiczne ZR – ze względu na zlokalizowanie przedmiotu na W. Nauk Politycznych – będą odpowiednio szerzej traktowane), społecznego i gospodarczego dla ochrony wszystkich sfer środowiska (atmosfery, wód słodkich i słonych, powierzchni i podziemia Ziemi) oraz zapobiegania zmianie klimatu. Budowa potencjału ZR (capacity building SD) w tym zwiększenie efektywności administracji rządowej i samorządowej oraz zarządzania we wszystkich dziedzinach życia społecznego i gospodarczego do działań dla ZR (poprzez jej zintegrowanie dla efektywności), będzie temu poświęcony jeden z wykładów do przyswojenia w tej części) i edukacja dla ZR. Metoda: postępowanie ws. oceny oddziaływania na środowisko (OOŚ) publicznych i prywatnych przedsięwzięć. Analogie zastosowania tej metody w szerszym zakresie w odniesieniu do podmiotów zbiorowych i i fizycznych. Udział społeczeństwa w postępowaniu OOŚ i w podejmowaniu decyzji środowiskowych.

Cz. II. Podstawowe wybrane dziedziny wdrażania prawa ZR odnoszące się do OŚ w działalności administracji rządowej i samorządowej oraz wszelkich podmiotów prawnych i fizycznych (np. 1-szy: „Strategie pozyskiwania i efektywnego wykorzystania energii). Na ten rok przewiduje się 8 tematów, z których pozostałe 7 są wymienione w obszernym programie wprowadzającym w „cele ZR” i obejmują podstawowe strategie światowe i unijne oraz zobowiązania traktatowe Polski a także literaturę. W br. ze względu na stosunkowo ograniczoną ilość godzin kontaktowych niektóre z tematów muszą być potraktowane skrótowo. Chętni do ich pogłębienia i odpowiedniego poszerzenia będą zachęcani do utworzenia Studenckiego Koła Naukowego (gdzie m.in. można będzie szerzej potraktować główne elementy Międzynarodowego i porównawczego (europejskiego) prawa zasobów wodnych). Problematyka prawa zasobów wodnych stanowi dobry przykład integrowana działań dla ich ochrony także w innych sferach działalności ludzkiej.

W ogólności program wykładu/konwersatorium obejmuje syntezę zasad i norm międzynarodowego (światowego i regionalnego, w tym przede wszystkim wspólnotowego) oraz polskiego prawa i niektórych instytucji innych państw rozwiniętych) dotyczącego zrównoważonego rozwoju dla OŚ. W całym wykładzie/konwersatorium położony będzie nacisk na sposoby i metody systemowego odrabiania zaległości Polski we wdrażaniu ZR w OŚ. Wśród nich – na pierwszorzędną, długofalową, rolę edukacji i szkoleń oraz wychowania (od przedszkola po studia doktoranckie) we wszystkich dziedzianach dziedzinach działalności społecznej i gospodarczej dla OŚ, zdrowia oraz zapobiegania zmianie klimatu

Wspomniany pbszernie rozbudowany program zostanie dostarczony studentom z początkowym wykładem

Bibliography: (in Polish)

Dokumenty: strategie rozwojowe o zasięgu światowym regionalnym i krajowym, teksty wiążących Polskę umów o zasięgu międzynarodowym/światowym i regionalnym oraz literatura obowiązkowa i zalecona w pełnym programie. Pożądane śledzenie informacji nt. stanu środowiska i problematyki ZR w OŚ w środkach informacji publicznej (TV i radiu) oraz artykułach dotyczących problematyki wykładów w periodykach fachowych (krajowych i zagranicznych).

Assessment methods and assessment criteria: (in Polish)

Bieżące ocenianie zgłaszanych wypowiedzi w trakcie konwersatorium a także wzywanie do nich nieśmiałe osoby.

This course is not currently offered.
Course descriptions are protected by copyright.
Copyright by University of Warsaw.
Krakowskie Przedmieście 26/28
00-927 Warszawa
tel: +48 22 55 20 000 https://uw.edu.pl/
contact accessibility statement USOSweb 7.0.3.0 (2024-03-22)