University of Warsaw - Central Authentication System
Strona główna

General Theory of State

General data

Course ID: 2200-1S121-OG
Erasmus code / ISCED: 10.0 Kod klasyfikacyjny przedmiotu składa się z trzech do pięciu cyfr, przy czym trzy pierwsze oznaczają klasyfikację dziedziny wg. Listy kodów dziedzin obowiązującej w programie Socrates/Erasmus, czwarta (dotąd na ogół 0) – ewentualne uszczegółowienie informacji o dyscyplinie, piąta – stopień zaawansowania przedmiotu ustalony na podstawie roku studiów, dla którego przedmiot jest przeznaczony. / (0421) Law The ISCED (International Standard Classification of Education) code has been designed by UNESCO.
Course title: General Theory of State
Name in Polish: Nauka o państwie
Organizational unit: Faculty of Law and Administration
Course groups: General university courses
General university courses in Faculty of Law and Administration
General university courses in the social sciences
ECTS credit allocation (and other scores): 4.00 Basic information on ECTS credits allocation principles:
  • the annual hourly workload of the student’s work required to achieve the expected learning outcomes for a given stage is 1500-1800h, corresponding to 60 ECTS;
  • the student’s weekly hourly workload is 45 h;
  • 1 ECTS point corresponds to 25-30 hours of student work needed to achieve the assumed learning outcomes;
  • weekly student workload necessary to achieve the assumed learning outcomes allows to obtain 1.5 ECTS;
  • work required to pass the course, which has been assigned 3 ECTS, constitutes 10% of the semester student load.

view allocation of credits
Language: Polish
Type of course:

elective courses
elective monographs
general courses
optional courses

Prerequisites (description):

(in Polish) Celem zasadniczym wykładu "Nauka o państwie" jest zapoznanie się studenta z fenomenem państwa i wieloma zagadnieniami związanymi z jego funkcjonowaniem. Wykład powinien pozwolić stidentowi na lepsze zrozumienie istoty władzy publicznej i jej funkcjonowania, czego jednym z efektów jest tworzenie prawa. Wykład stanowi teoretyczne podbudowanie studiów nad prawem publicznym i różnymi zagadnieniami politologicznymi i historycznymi.

Mode:

Classroom

Short description: (in Polish)

Patrz: opis poniżej.

Full description: (in Polish)

Przedmiot "Nauka o państwie" był prowadzony na Wydziale Prawa Uniwersytetu Warszwskiego od pierwszych do ostatnich lat II Rzeczypospolitej. Problematyką tą, prowadząc odpowiednie zajęcia i wydając publikacje książkowe na ten temat, zajmowali się m.in. profesorowie Z. Cybichowski i W. Makowski. W okresie PRL przedmiot ten został zlikwidowany, ustępując miejsca prezentowanej z marksistowskich pozycji "Teorii państwa i prawa". Na początku lat 90. XX w. został on restytuowany w programie studiów i przez wiele lat był prowadzony przez profesora P. Winczorka, a następnie przez J. Majchrowskiego.

Charakter ujęcia i prezentacji w ramach niniejszego wykładu problematyki, którą zajmuje się nauka o państwie oddaje krótki artykuł: Piotr Winczorek, "Czy nauka o państwie jest nauką?" (wyd. pośmiertnie w: "Studia Iuridica" 2015 r., nr 61).

Poszczególne zagadnienia:

Status nauki o państwie wśród innych nauk społecznych, Władza i władza publiczna, środki jej sprawowania, problemy współczesnej demokracji. Grupy interesu w procesie sprawowania władzy. Legitymizacja władzy publicznej. Funkcje władzy publicznej. Imperium i dominium. Kultura i gospodarka w działalności władzy publicznej. Polityka państwa. Polityka kulturalna, polityka historyczna, polityka gospodarcza. Spory wokół istoty i genezy państwa. Naród i państwo - relacje wzajemne, Państwo narodowe, "narodowe" i wielonarodowe a procesy integracji kontynentalnej w Europie. Problem suwerenności państwowej dawniej i współcześnie, koncepcje suwerena i władzy suwerennej, Pozycja jednostki w państwie, państwo a obywatel, społeczeństwo obywatelskie w jego stosunkach z państwemProblem celu i funkcji państwa, rodzaje funkcji państwa. Typologia państw wedle różnych kryteriów. Rodzaje ustrojów terytorialnych i problem decentralizacji władzy państwowej, samorząd terytorialny, inne formy samorządu. Forma rządów, charakterystyka wybranych form rządu w państwie współczesnym, Pojęcie reżimu politycznego, rodzaje reżimów politycznych, autorytaryzm i totalitaryzm, demokracja polityczna, społeczna i gospodarcza. Główne niepaństwowe formy organizowania się ludzi (obywateli) oraz ich związki z państwem - kościoły i związki wyznaniowe, organizacje społeczne (pozarządowe), partie polityczne i inne. Współpraca i rywalizacja państw. Tożsamość państwowa i tradycja konstytucyjna.

Bibliography: (in Polish)

Podstawowa:

Piotr Winczorek „Nauka o państwie” (wiele wydań), (ewentualnie "Wstęp do nauki o państwie, wiele wydań). Pozostała nieobowiązkowa literatura będzie podawana w trakcie wykładu.

Learning outcomes: (in Polish)

Po ukończeniu przedmiotu student powinien rozumieć i wyjaśnić zjawiska związane z genezą, funkcjonowaniem, strukturą państwa na przestrzeni dziejów. W szczególności powinien móc opisać i nazwać instytucje władcze państwa współczesnego oraz rozumieć na czym polegają jego związki z takimi wspólnotami jak naród, "klasy" i warstwy społeczne, kongregacje wyznaniowe partie polityczne. Powinien móc wyjaśnić relacje między państwem a kulturą, religią, prawem, etyką i gospodarką a także rozumieć procesy dot. integracji i współpracy oraz rywalizacji państw.

Practical placement: (in Polish)

Brak.

Classes in period "Winter semester 2023/24" (past)

Time span: 2023-10-01 - 2024-01-28
Selected timetable range:
Navigate to timetable
Type of class:
Specialised lecture, 30 hours more information
Coordinators: Jan Majchrowski
Group instructors: Jan Majchrowski
Students list: (inaccessible to you)
Examination: Course - Grading
Specialised lecture - Grading
Course descriptions are protected by copyright.
Copyright by University of Warsaw.
Krakowskie Przedmieście 26/28
00-927 Warszawa
tel: +48 22 55 20 000 https://uw.edu.pl/
contact accessibility statement USOSweb 7.0.3.0 (2024-03-22)