University of Warsaw - Central Authentication System
Strona główna

Substantive bankruptcy and restructuring law

General data

Course ID: 2200-1S200-OG
Erasmus code / ISCED: 10.0 Kod klasyfikacyjny przedmiotu składa się z trzech do pięciu cyfr, przy czym trzy pierwsze oznaczają klasyfikację dziedziny wg. Listy kodów dziedzin obowiązującej w programie Socrates/Erasmus, czwarta (dotąd na ogół 0) – ewentualne uszczegółowienie informacji o dyscyplinie, piąta – stopień zaawansowania przedmiotu ustalony na podstawie roku studiów, dla którego przedmiot jest przeznaczony. / (0421) Law The ISCED (International Standard Classification of Education) code has been designed by UNESCO.
Course title: Substantive bankruptcy and restructuring law
Name in Polish: Materialne prawo upadłościowe i restrukturyzacyjne
Organizational unit: Faculty of Law and Administration
Course groups: General university courses
General university courses in Faculty of Law and Administration
General university courses in the social sciences
ECTS credit allocation (and other scores): (not available) Basic information on ECTS credits allocation principles:
  • the annual hourly workload of the student’s work required to achieve the expected learning outcomes for a given stage is 1500-1800h, corresponding to 60 ECTS;
  • the student’s weekly hourly workload is 45 h;
  • 1 ECTS point corresponds to 25-30 hours of student work needed to achieve the assumed learning outcomes;
  • weekly student workload necessary to achieve the assumed learning outcomes allows to obtain 1.5 ECTS;
  • work required to pass the course, which has been assigned 3 ECTS, constitutes 10% of the semester student load.

view allocation of credits
Language: Polish
Type of course:

elective courses

Mode:

Classroom

Short description: (in Polish)

Przedmiotem wykładu jest prawo upadłościowe z elementami prawa restrukturyzacyjnego. Słuchacze dowiedzą się co to jest niewypłacalność, w której mogą znaleźć się wszyscy – zarówno przedsiębiorcy, jak i zwykli konsumenci. Dowiedzą się także jak zaradzić niewypłacalności i jakie są jej skutki – m.in., czy upadłość jest dla wierzycieli ratunkiem, czy przekleństwem, na ile syndyk może kosztem wierzycieli działać w interesie własnym? Wykład uwzględnia najnowszy stan prawny, odwołuje się do orzecznictwa, literatury przedmiotu i praktyki.

Full description: (in Polish)

Wykład ma charakter ogólnouniwersytecki i skierowany jest nie tylko do studentów prawa, ale również studentów, którzy mogą zetknąć się z problematyką niewypłacalności i jej konsekwencjami (np. księgowość, rachunkowość, zarządzanie, doradztwo inwestycyjne i in.). Wykład prowadzony jest w oparciu o aktualny stan prawny, z uwzględnieniem najnowszych zmian. Zagadnienia teoretyczne ilustrowane są przykładami zaczerpniętymi z orzecznictwa i praktyki. W miarę możliwości w zajęciach mogą brać udział zaproszeni goście – wybitni praktycy.

W ramach wykładu omówione zostaną w szczególności: przesłanki upadłości i restrukturyzacji, zdolność upadłościowa i restrukturyzacyjna, skutki ogłoszenia upadłości i wszczęcia postępowania restrukturyzacyjnego, procedura sporządzania listy wierzytelności, udział i ochrona wierzycieli w postępowaniu, pozycja dłużnika, charakterystyka uczestników postępowania, ich prawa i obowiązki.

Celem wykładu jest zapoznanie słuchaczy przede wszystkim z materialno-prawnymi przepisami regulującymi upadłość i restrukturyzację z uwzględnieniem ich praktycznego zastosowania. Wykład ma zapewnić wiedzę na temat upadłości i restrukturyzacji (w obliczu których może znaleźć się prawie każdy) przydatną w trakcie studiów i przy wykonywaniu przyszłego zawodu. Dla studentów prawa może stanowić element w przygotowaniach do egzaminu z prawa handlowego.

Learning outcomes: (in Polish)

Wykład powinien umożliwić studentowi znajomość przepisów prawa upadłościowego i restrukturyzacyjnego, ich samodzielne zastosowanie i analizę w konkretnych przypadkach oraz diagnozować ryzyka stosowania tych przepisów, zarówno z punktu widzenia osoby dotkniętej upadłością lub restrukturyzacją, jak i jej doradcy, albo reprezentanta.

Assessment methods and assessment criteria: (in Polish)

Decydującym kryterium oceny jest frekwencja na zajęciach. Uzupełniająco może znaleźć zastosowanie sprawdzian pisemny w formie testu.

This course is not currently offered.
Course descriptions are protected by copyright.
Copyright by University of Warsaw.
Krakowskie Przedmieście 26/28
00-927 Warszawa
tel: +48 22 55 20 000 https://uw.edu.pl/
contact accessibility statement USOSweb 7.0.3.0 (2024-03-22)