University of Warsaw - Central Authentication System
Strona główna

Anthropology of non-human subjects

General data

Course ID: 3102-LAPP
Erasmus code / ISCED: 14.7 Kod klasyfikacyjny przedmiotu składa się z trzech do pięciu cyfr, przy czym trzy pierwsze oznaczają klasyfikację dziedziny wg. Listy kodów dziedzin obowiązującej w programie Socrates/Erasmus, czwarta (dotąd na ogół 0) – ewentualne uszczegółowienie informacji o dyscyplinie, piąta – stopień zaawansowania przedmiotu ustalony na podstawie roku studiów, dla którego przedmiot jest przeznaczony. / (0314) Sociology and cultural studies The ISCED (International Standard Classification of Education) code has been designed by UNESCO.
Course title: Anthropology of non-human subjects
Name in Polish: Antropologia podmiotów pozaludzkich
Organizational unit: Institute of Ethnology and Cultural Anthropology
Course groups: (in Polish) Moduł L3: Antropologia materialności/rzeczy
(in Polish) Przedmioty etnograficzne do wyboru
ECTS credit allocation (and other scores): (not available) Basic information on ECTS credits allocation principles:
  • the annual hourly workload of the student’s work required to achieve the expected learning outcomes for a given stage is 1500-1800h, corresponding to 60 ECTS;
  • the student’s weekly hourly workload is 45 h;
  • 1 ECTS point corresponds to 25-30 hours of student work needed to achieve the assumed learning outcomes;
  • weekly student workload necessary to achieve the assumed learning outcomes allows to obtain 1.5 ECTS;
  • work required to pass the course, which has been assigned 3 ECTS, constitutes 10% of the semester student load.

view allocation of credits
Language: Polish
Type of course:

optional courses

Short description: (in Polish)

Konwersatorium ma na celu przedstawienie nieantropocentrycznego nurtu antropologii i humanistyki oraz uargumentowanie go najnowszymi odkryciami innych dyscyplin naukowych, a także przegląd pozaludzkich podmiotów (zwierzęcych, roślinnych, laboratoryjnych, technicznych, hybrydowych itp.) i omówienie etyki relacji z nimi. Na każdych zajęciach omawiana będzie grupa takich podmiotów z uwzględnieniem literatury naukowej i pozanaukowych źródeł. Dyskusje będą poświęcone również identyfikacji zagrożeń i ryzyka rozwoju nowych technologii i poszukiwaniu etycznych rozwiązań i postaw uwzględniających interesy nie tylko ludzi.

Learning outcomes: (in Polish)

Osoba kończąca kurs ma wiedzę o miejscu i znaczeniu antropologii wśród innych nauk, nie tylko humanistycznych, oraz rozumie wpływ odkryć w innych dziedzinach na dalszy rozwój antropologii. Zna różnice między posthumanizmem i transhumanizmem i ich wizjami przyszłości człowieka, rozumie przyczyny pojawienia się nieantropocentrycznego paradygmatu. Ma uporządkowaną wiedzę o podmiotach pozaludzkich. Ma świadomość złożoności i zmienności kultury oraz metod jej interpretacji.

Potrafi wyszukiwać informacje i materiały, potrafi wyszukane materiały analizować, ocenić, zinterpretować i wykorzystać w dyskusji. Umie zastosować argumenty bioetyczne, ocenić i sklasyfikować ryzyko omawianych fenomenów kulturowych i technologicznych.

Rozpoznaje problemy wywołane nowymi technologiami (medycznymi, komunikacyjnymi i in.), umie zająć własne stanowisko wobec nich w oparciu o zdobytą wiedzę i wymianę argumentów. Wykazuje zaangażowanie i odpowiedzialność za przyjętą postawę etyczną, rozumie wpływ nauki i zachowań naukowców na sytuację społeczną, ekonomiczną i prawno-polityczną na świecie.

Assessment methods and assessment criteria: (in Polish)

Dopuszczalne dwie nieobecności nieusprawiedliwione, zaliczenie na podstawie aktywnego udziału w zajęciach i przygotowanego referatu.

This course is not currently offered.
Course descriptions are protected by copyright.
Copyright by University of Warsaw.
Krakowskie Przedmieście 26/28
00-927 Warszawa
tel: +48 22 55 20 000 https://uw.edu.pl/
contact accessibility statement USOSweb 7.0.3.0 (2024-03-22)