Uniwersytet Warszawski - Centralny System Uwierzytelniania
Strona główna

Mniejszość polska w Europie Środkowo-Wschodniej

Informacje ogólne

Kod przedmiotu: 2103-MON-MPEW-OG
Kod Erasmus / ISCED: 14.0 Kod klasyfikacyjny przedmiotu składa się z trzech do pięciu cyfr, przy czym trzy pierwsze oznaczają klasyfikację dziedziny wg. Listy kodów dziedzin obowiązującej w programie Socrates/Erasmus, czwarta (dotąd na ogół 0) – ewentualne uszczegółowienie informacji o dyscyplinie, piąta – stopień zaawansowania przedmiotu ustalony na podstawie roku studiów, dla którego przedmiot jest przeznaczony. / (0310) Nauki społeczne i psychologiczne Kod ISCED - Międzynarodowa Standardowa Klasyfikacja Kształcenia (International Standard Classification of Education) została opracowana przez UNESCO.
Nazwa przedmiotu: Mniejszość polska w Europie Środkowo-Wschodniej
Jednostka: Wydział Nauk Politycznych i Studiów Międzynarodowych
Grupy: Przedmioty ogólnouniwersyteckie na Uniwersytecie Warszawskim
Przedmioty ogólnouniwersyteckie społeczne
Przedmioty ogólnouniwersyteckie Wydziału Nauk Politycznych i Studiów Międzynarodowych
Punkty ECTS i inne: (brak) Podstawowe informacje o zasadach przyporządkowania punktów ECTS:
  • roczny wymiar godzinowy nakładu pracy studenta konieczny do osiągnięcia zakładanych efektów uczenia się dla danego etapu studiów wynosi 1500-1800 h, co odpowiada 60 ECTS;
  • tygodniowy wymiar godzinowy nakładu pracy studenta wynosi 45 h;
  • 1 punkt ECTS odpowiada 25-30 godzinom pracy studenta potrzebnej do osiągnięcia zakładanych efektów uczenia się;
  • tygodniowy nakład pracy studenta konieczny do osiągnięcia zakładanych efektów uczenia się pozwala uzyskać 1,5 ECTS;
  • nakład pracy potrzebny do zaliczenia przedmiotu, któremu przypisano 3 ECTS, stanowi 10% semestralnego obciążenia studenta.

zobacz reguły punktacji
Język prowadzenia: polski
Rodzaj przedmiotu:

nieobowiązkowe
ogólnouniwersyteckie

Założenia (opisowo):

Podczas zajęć studenci mają możliwość uzyskania informacji na temat geoprzestrzennego rozmieszczenia polskiej mniejszości w poszczególnych państwach europejskich. Jednocześnie podczas zajęć omawiana jest specyfika grup mniejszościowych - ich struktura, sytuacja prawna i kluczowe problemy. Podczas zajęć wykorzystywane są też fotografie obrazujące życie polskich grup mniejszościowych.

Tryb prowadzenia:

w sali

Skrócony opis:

Punktem wyjścia dla omówienia sytuacji polskiej mniejszości w Europie Środkowo-Wschodniej jest omówienie sytuacji prawnej mniejszości narodowych w Unii Europejskiej i w poszczególnych państwach nie będących członkami UE, w których znajdują się polskie grupy mniejszościowe. Następnie będzie omówione rozmieszczenie geograficzne Polaków poza granicami RP. Kolejne spotkania będą poświęcone zaprezentowaniu specyfiki poszczególnych grup polskich poza granicami. W ostatniej części zajęć zostaną wskazane perspektywy zmian sytuacji grup mniejszościowych - także niepolskich.

Pełny opis:

W literaturze przedmiotu można znaleźć szereg opracowań, w których autorzy podjęli się próby oceny liczebności populacji polskiej poza granicami RP. Z uwagi na postępującą globalizację, polityzację postaw mniejszościowych i naturalne procesy demograficzne liczebność mniejszości polskiej poza granicami podawana jest w wątpliwość - zarówno w kontekscie przeszacowania (kraje obywatelstwa), jak i niedoszacowania (strona polska). Podczas zajęć zostanie zaprezentowany model stosunków pomiędzy zagraniczną ojczyzną, krajem obywatelstwa i mniejszością narodową (R. Brubaker) i uwarunkowania prawne bezpośrednio wpływające na sytuację "zagranicznych Polaków". W dalszej części scharakteryzowane zostaną poszczególne grupy mniejszościowe w państwach europejskich. W podsumowaniu znajdzie się ocena perspektyw grup mniejszościowych Polaków, a także porównanie z innymi mniejszościami w Europie Środkowo-Wschodniej.

Literatura:

A. Walaszek, Polska diaspora, Kraków 2001

A. Wierzbicki, Rosja: etniczność i polityka, Warszawa 2011

A. Wierzbicki, Etnopolityka w Azji Centralnej: między wspólnotą etniczną a obywatelską, Warszawa 2008

I. Kabzińska, Polskość odrzucona, ocalona, ujawniona, przypomniana... Polacy na Litwie, Ukrainie i Białorusi [w:] Polacy poza granicami kraju w progu XXI wieku: różne oblicza polskiej tożsamości, M. Michalska (red.), Wrocław 2011

C. Żołędowski, Białorusini i Litwini w Polsce, Polacy i Białorusini na Litwie: uwarunkowania współczesnych stosunków między większością i mniejszościami narodowymi, Warszawa 2003

P. Hut, Polska wobec Polaków w przestrzeni poradzieckiej. Od solidaryzmu etnicznego do obowiązku administracyjnego, Warszawa 2014

Efekty uczenia się:

Student potrafi określić geograficzne położenie poszczególnych grup mniejszości polskiej. Ponadto orientuje się w uwarunkowaniach prawnych regulujących sytuację grup mniejszościowych w UE i państwach Europy Środkowo-Wschodniej. Umie opisać specyfikę poszczególnych grup: ich strukturę oraz kluczowe problemy. Powyższe odnosi do istotnych w polityce społecznej kwestii: mniejszości narodowych i marginalizacji.

Metody i kryteria oceniania:

Zajęcia prowadzone w sali, z wykorzystaniem materiałów audiowizualnych. Możliwe uczestnictwo przedstawicieli środowisk mniejszościowych zza granicy. Wymagana obecność na zajęciach. Zajęcia kończą się pisemnym sprawdzeniem wiedzy.

Praktyki zawodowe:

-

Przedmiot nie jest oferowany w żadnym z aktualnych cykli dydaktycznych.
Opisy przedmiotów w USOS i USOSweb są chronione prawem autorskim.
Właścicielem praw autorskich jest Uniwersytet Warszawski.
Krakowskie Przedmieście 26/28
00-927 Warszawa
tel: +48 22 55 20 000 https://uw.edu.pl/
kontakt deklaracja dostępności USOSweb 7.0.3.0 (2024-03-22)