Uniwersytet Warszawski - Centralny System Uwierzytelniania
Strona główna

Ścieżki badacza - wybrane metody i techniki badań społecznych

Informacje ogólne

Kod przedmiotu: 3700-KON320-AL-OG
Kod Erasmus / ISCED: (brak danych) / (brak danych)
Nazwa przedmiotu: Ścieżki badacza - wybrane metody i techniki badań społecznych
Jednostka: Wydział "Artes Liberales"
Grupy: Przedmioty ogólnouniwersyteckie humanistyczne
Przedmioty ogólnouniwersyteckie na Uniwersytecie Warszawskim
Przedmioty ogólnouniwersyteckie wystawiane przez Kolegium Artes Liberales
Punkty ECTS i inne: (brak) Podstawowe informacje o zasadach przyporządkowania punktów ECTS:
  • roczny wymiar godzinowy nakładu pracy studenta konieczny do osiągnięcia zakładanych efektów uczenia się dla danego etapu studiów wynosi 1500-1800 h, co odpowiada 60 ECTS;
  • tygodniowy wymiar godzinowy nakładu pracy studenta wynosi 45 h;
  • 1 punkt ECTS odpowiada 25-30 godzinom pracy studenta potrzebnej do osiągnięcia zakładanych efektów uczenia się;
  • tygodniowy nakład pracy studenta konieczny do osiągnięcia zakładanych efektów uczenia się pozwala uzyskać 1,5 ECTS;
  • nakład pracy potrzebny do zaliczenia przedmiotu, któremu przypisano 3 ECTS, stanowi 10% semestralnego obciążenia studenta.

zobacz reguły punktacji
Język prowadzenia: polski
Rodzaj przedmiotu:

ogólnouniwersyteckie

Założenia (opisowo):

Rekomendowane jest wcześniejsze uczestnictwo w zajęciach dających podstawową wiedzę z zakresu nauk społecznych, zwłaszcza podstaw socjologii i etnologii. Mile widziane podstawy wiedzy z zakresu kulturoznawstwa i metod badań historycznych.

Uczestnik zajęć powinien być zorientowany w zakresie podstawowych pojęć terminów obecnych w teoriach nauk społecznych. Np. kultura, społeczeństwo, pamięć indywidualna i zbiorowa, tradycja, społeczność lokalna, region, cywilizacja, globalizacji i glokalizacja. Sieć społeczna, rodzina, pokrewieństwo itp.

Uczestnik powinien posiadać podstawowe umiejętności pisarskie. Dysponować wyobraźnią, umiejętnością krytycznego i analitycznego myślenia, wyciągania wniosków itp.



Skrócony opis:

Praca badacza terenowego to uporządkowany metodologicznie i przemyślany teoretycznie proces poznawczy, którego efekt bywa trudny do przewidzenia. Eksplorowanie zaskakującego świata społeczno – kulturowego wymaga otwartego umysłu i elastyczności. Często zmusza do weryfikowania pytań i hipotez, modyfikowania podejść metodologicznych, korygowania technik badawczych. Twórcza praca w terenie, odkrywanie oryginalnych perspektyw, wydeptywanie nowych ścieżek wymagają oczywiście określonych umiejętności warsztatowych. Podczas zajęć poznamy wybrane metody i techniki badawcze, które dają możliwość samodzielnego zaprojektowana i zrealizowania badania terenowego.

Pełny opis:

Uczestnicy zajęć otrzymają wiedzę teoretyczną i bazowe praktyczne umiejętności. Dowiedzą się czym są jakościowe metody badań społecznych, metoda etnograficzna i metoda biograficzna, teoria ugruntowana. Dowiedzą się również w jaki sposób można formułować problemy badawcze, jak przygotować plan badań terenowych.

Poznają podstawowe techniki zbierania i opracowania danych. Zdobędą m.in. wiedzę z zakresu takich technik badawczych jak: praca z materiałami zastanymi, konstruowanie i realizacja wywiadów narracyjnych, wybrane techniki obserwacji, wybrane techniki badań i pracy z materiałami wizualnymi.

Liczba godzin: 30 godzin pracy na zajęciach, 30 godzin samodzielnego przygotowania się do zajęć, 20 godzin przygotowania do kolokwium i przygotowania pisemnej pracy zaliczeniowej.

Sposób zaliczenia przedmiotu: pisemna praca zaliczeniowa, kolokwium.

Przedmiot nie jest oferowany w żadnym z aktualnych cykli dydaktycznych.
Opisy przedmiotów w USOS i USOSweb są chronione prawem autorskim.
Właścicielem praw autorskich jest Uniwersytet Warszawski.
Krakowskie Przedmieście 26/28
00-927 Warszawa
tel: +48 22 55 20 000 https://uw.edu.pl/
kontakt deklaracja dostępności USOSweb 7.0.3.0 (2024-03-22)