Uniwersytet Warszawski - Centralny System Uwierzytelniania
Strona główna

Gospodarka przyjazna środowisku - gospodarka niskoemisyjna

Informacje ogólne

Kod przedmiotu: 1900-5-GPSN-WW
Kod Erasmus / ISCED: (brak danych) / (brak danych)
Nazwa przedmiotu: Gospodarka przyjazna środowisku - gospodarka niskoemisyjna
Jednostka: Wydział Geografii i Studiów Regionalnych
Grupy: Przedmioty opcjonalne WGSR
Przedmioty WGSR ogólne opcjonalne, studia I stopnia
Punkty ECTS i inne: (brak) Podstawowe informacje o zasadach przyporządkowania punktów ECTS:
  • roczny wymiar godzinowy nakładu pracy studenta konieczny do osiągnięcia zakładanych efektów uczenia się dla danego etapu studiów wynosi 1500-1800 h, co odpowiada 60 ECTS;
  • tygodniowy wymiar godzinowy nakładu pracy studenta wynosi 45 h;
  • 1 punkt ECTS odpowiada 25-30 godzinom pracy studenta potrzebnej do osiągnięcia zakładanych efektów uczenia się;
  • tygodniowy nakład pracy studenta konieczny do osiągnięcia zakładanych efektów uczenia się pozwala uzyskać 1,5 ECTS;
  • nakład pracy potrzebny do zaliczenia przedmiotu, któremu przypisano 3 ECTS, stanowi 10% semestralnego obciążenia studenta.

zobacz reguły punktacji
Język prowadzenia: polski
Kierunek podstawowy MISMaP:

gospodarka przestrzenna

Rodzaj przedmiotu:

fakultatywne

Tryb prowadzenia:

w sali

Skrócony opis:

Poznanie zasad funkcjonowania gospodarki niskoemisyjnej na przykładzie gminy, oszacowanie poziomu zużycia energii finalnej w wybranej gminie i odnośnej emisji dwutlenku węgla. Opracowanie wyników bazowej inwentaryzacji emisji dwutlenku węgla. Wskazanie obszarów priorytetowych działań wraz z propozycją działań redukujących poziom emisji CO2 oraz możliwości wykorzystania odnawialnych źródeł energii. Opracowanie analiz przestrzennych obrazujących zjawisko z wykorzystaniem oprogramowania ArcGIS.

Pełny opis:

Podstawowym celem przedmiotu jest poznanie i praktyczne opanowanie przez studentów zasad realizacji gospodarki niskoemisyjnej w gminie oraz oszacowanie poziomu zużycia energii finalnej i emisji dwutlenku węgla w gminie na podstawie danych pochodzących z różnych źródeł.

Zajęcia prowadzone są w formie wykładu i przypisanych do każdego wykładu ćwiczeń.

W ramach wykładu przedstawiane są informacje teoretyczne na temat gospodarki niskoemisyjnej, a następnie student będzie wykonywał samodzielny projekt dotyczący gospodarki niskoemisyjnej w wybranej gminie z użyciem narzędzi pakietu MS Office. Opracowanie analiz przestrzennych, obrazujących zjawisko z wykorzystaniem oprogramowania ArcGIS.

Zakres tematyczny zajęć obejmuje:

- strategie działań na rzecz gospodarki niskoemisyjnej (na poziomie międzynarodowym, unijnym, krajowym i wojewódzkim),

- opracowanie bazowej i kontrolnej inwentaryzacji zużycia energii finalnej i emisji dwutlenku węgla w gminie,

- wykorzystanie energii odnawialnej w gminie,

- określenie celów redukcyjnych i wskazanie priorytetowych obszarów działań,

- ustalenie planu działań w zakresie gospodarki niskoemisyjnej,

- wskazanie potencjalnych źródeł finansowania planowanych prac,

- określenie wskaźników monitorowania realizacji planu gospodarki niskoemisyjnej.

W ramach samodzielnego projektu w trakcie ćwiczeń opracowywana jest inwentaryzacja bazowa i analizy przestrzenne, obrazujące zjawisko z wykorzystaniem oprogramowania ArcGIS (anglojęzyczny pakiet oprogramowania), studenci zapoznają się z fachowym słownictwem anglojęzycznym dotyczącym procedur opracowania analiz przestrzennych.

Zasadnicza część ćwiczeń wykonywana jest podczas zajęć, samodzielnie studenci dopracowują wyniki inwentaryzacji bazowej, graficzną i redakcyjną stronę ćwiczenia wraz z opisem do prezentacji, co powinno zająć mniej niż dwie godziny dla każdego analizowanego aspektu gospodarki niskoemisyjnej.

Podczas wykładu prezentowane są najważniejsze elementy, ich utrwalenie oraz ewentualne uzupełnienie wiedzy w oparciu o źródła literaturowe zajmie około 8 godzin.

Literatura:

Literatura zalecana:

1. Bertoldi P., Bornás Cayuela D., Monni S., Piers de Raveschoot R. 2012. Poradnik. Jak opracować plan działań na rzecz zrównoważonej energii (SEAP)?, Luksemburg, JRC, Urząd Publikacji Unii Europejskiej, Unia Europejska, 2010, Tłumaczenie polskie: Stowarzyszenie Gmin Polska Sieć „Energie Cités”, Kraków.

2. Plan działania prowadzący do przejścia na konkurencyjną gospodarkę niskoemisyjną do 2050 r.

3. Polityka energetyczna Polski do 2030 r.

4. Narodowy Program Rozwoju Gospodarki Niskoemisyjnej.

Strony internetowe:

https://ec.europa.eu/regional_policy/pl/policy/themes/low-carbon-economy/

https://www.gov.pl/web/rozwoj-praca-technologia/gospodarka-niskoemisyjna

Efekty uczenia się:

Efekty kierunkowe:

K_W01 - studenci zapoznają się kierunkami badawczymi dotyczącymi problematyki gospodarki niskoemisyjnej w jednostkach samorządu terytorialnego.

K_W02 – studenci rozumieją rolę analiz ilościowych przydatną w rozwiązywaniu problemów i opracowywaniu analiz społeczno-ekonomicznych.

K_W04 studenci potrafią przeanalizować zmiany ilościowe dotyczące emisji dwutlenku węgla w gminie i ich wpływ na człowieka.

K_W05 – studenci znają procedury prawne i organizacyjne wymagane przy podejmowaniu decyzji w zakresie gospodarki niskoemisyjnej.

K_U01 – studenci potrafią wykorzystać podstawową wiedzę do prognozowania, planowania, obserwacji i analiz zjawisk przestrzennych, a następnie wyjaśniać ich przyczyny oraz wzajemne powiązania

K_U05 – studenci potrafią dobrać i zastosować różnorodne narzędzia, służące poprawie strategicznego zarządzania przestrzenią oraz krytycznie ocenić ich skuteczność w aktualnie obowiązujących ramach prawno- instytucjonalnych.

K_U07 – studenci potrafią zgromadzić informacje o danym terenie, zaprojektować badanie, dobrać literaturę̨ przedmiotu i źródła danych oraz zinterpretować zebrane dane, wyciągnąć wnioski i sformułować ocenę.

K_U10 – studenci potrafią komunikować się z otoczeniem z wykorzystaniem odpowiednich technik informacyjno‐komunikacyjnych (wykonać prezentację uzyskanego wyniku i zinterpretować go).

Student potrafi:

- zdefiniować pojęcie zużycia energii finalnej i poziomu emisji dwutlenku węgla w gminie,

- wskazać sektory zużycia energii finalnej w gminie oraz określić nośniki energii,

- zgromadzić, przetworzyć i zaimportować do bazy danych informacje o zużyciu energii finalnej w gminie,

- oszacować poziom emisji dwutlenku węgla na podstawie zużycia energii finalnej w gminie,

- zdefiniować cele gospodarki niskoemisyjnej w gminie,

- opracować i przeanalizować wyniki inwentaryzacji bazowej i kontrolnej,

- określić cel redukcyjny i wskaźniki monitorowania.

Metody i kryteria oceniania:

Zaliczenie na ocenę.

Wykład:

Kolokwium w formie pisemnej (test z rożnego rodzaju pytaniami, w tym pytaniami otwartymi). Odbywa się podczas ostatniego wykładu, stacjonarnie w sali dydaktycznej lub zdalnie.

Ćwiczenia:

Wykonanie projektu dla wybranej gminy i prezentacja podczas ostatnich ćwiczeń w sali dydaktycznej lub zdalnie. Obecność na ćwiczeniach jest obowiązkowa, dopuszczalna jest jedna usprawiedliwiona nieobecność. Pozytywna ocena z ćwiczeń jest podstawowym warunkiem dopuszczenia do przystąpienia do pisemnego zaliczenia wykładu.

Do zaliczenia przedmiotu konieczne jest zaliczenie wykładu i ćwiczeń. Końcowa ocena z przedmiotu jest składową: 50% z oceny uzyskanej z ćwiczeń oraz 50% z kolokwium z wykładu. Podstawą zaliczenia przedmiotu jest uzyskanie minimum 51% możliwych do zdobycia punktów; w zakresie: 51-60% ocena dostateczna, 61-70% - dostateczna plus, 71-80% - dobra, 81-90% - dobra plus, 91-100% - bardzo dobra.

Podczas sesji egzaminacyjnej istnieje możliwość poprawy niezaliczonych ćwiczeń. Brak zaliczenia ćwiczeń uniemożliwia przystąpienie do zaliczenia poprawkowego wykładu.

Praktyki zawodowe:

Brak.

Przedmiot nie jest oferowany w żadnym z aktualnych cykli dydaktycznych.
Opisy przedmiotów w USOS i USOSweb są chronione prawem autorskim.
Właścicielem praw autorskich jest Uniwersytet Warszawski.
Krakowskie Przedmieście 26/28
00-927 Warszawa
tel: +48 22 55 20 000 https://uw.edu.pl/
kontakt deklaracja dostępności USOSweb 7.0.2.0-1 (2024-03-12)