Uniwersytet Warszawski - Centralny System Uwierzytelniania
Strona główna

Seminarium tematyczne: Molier znany i nieznany

Informacje ogólne

Kod przedmiotu: 3304-2DXW-ST-49-OG
Kod Erasmus / ISCED: 09.1 Kod klasyfikacyjny przedmiotu składa się z trzech do pięciu cyfr, przy czym trzy pierwsze oznaczają klasyfikację dziedziny wg. Listy kodów dziedzin obowiązującej w programie Socrates/Erasmus, czwarta (dotąd na ogół 0) – ewentualne uszczegółowienie informacji o dyscyplinie, piąta – stopień zaawansowania przedmiotu ustalony na podstawie roku studiów, dla którego przedmiot jest przeznaczony. / (0232) Literatura i językoznawstwo Kod ISCED - Międzynarodowa Standardowa Klasyfikacja Kształcenia (International Standard Classification of Education) została opracowana przez UNESCO.
Nazwa przedmiotu: Seminarium tematyczne: Molier znany i nieznany
Jednostka: Instytut Romanistyki
Grupy: Plan 2 stopień 1 rok
Przedmioty ogólnouniwersyteckie humanistyczne
Przedmioty ogólnouniwersyteckie Instytutu Romanistyki
Przedmioty ogólnouniwersyteckie na Uniwersytecie Warszawskim
Punkty ECTS i inne: 4.00 Podstawowe informacje o zasadach przyporządkowania punktów ECTS:
  • roczny wymiar godzinowy nakładu pracy studenta konieczny do osiągnięcia zakładanych efektów uczenia się dla danego etapu studiów wynosi 1500-1800 h, co odpowiada 60 ECTS;
  • tygodniowy wymiar godzinowy nakładu pracy studenta wynosi 45 h;
  • 1 punkt ECTS odpowiada 25-30 godzinom pracy studenta potrzebnej do osiągnięcia zakładanych efektów uczenia się;
  • tygodniowy nakład pracy studenta konieczny do osiągnięcia zakładanych efektów uczenia się pozwala uzyskać 1,5 ECTS;
  • nakład pracy potrzebny do zaliczenia przedmiotu, któremu przypisano 3 ECTS, stanowi 10% semestralnego obciążenia studenta.
Język prowadzenia: francuski
Rodzaj przedmiotu:

ogólnouniwersyteckie

Tryb prowadzenia:

w sali

Skrócony opis:

Seminarium prowadzone jest w j. francuskim.

Seminarium ma na celu przedstawienie twórczości Moliera i poszerzenie wiedzy o teatrze francuskim siedemnastego stulecia. Lektura i analiza wybranych tekstów sztuk Moliera pozwoli na zapoznanie słuchaczy z głównymi cechami komedii molierowskiej oraz różnymi interpretacjami utworów dramatopisarza.

Szczegółowy program seminarium zostanie przestawiony na pierwszym spotkaniu.

Pełny opis:

Seminarium prowadzone jest w j. francuskim.

Seminarium ma na celu przedstawienie twórczości Moliera i poszerzenie wiedzy o teatrze francuskim siedemnastego stulecia. Lektura i analiza wybranych tekstów sztuk Moliera pozwoli na zapoznanie słuchaczy z głównymi cechami komedii molierowskiej oraz różnymi interpretacjami utworów dramatopisarza. Lektury będą obejmowały zarówno wielkie i znane komedie Moliera jak i farsę, komedię-balet, utwory mniej znane, a także teksty teoretyczne poświęcone teatrowi Moliera i francuskiej komedii siedemnastowiecznej. Jednym z zagadnień będzie biografia Moliera, a przede wszystkim mniej znane wątki z życia pisarza oraz fragmenty materiałów archiwalnych dotyczących trupy Moliera. Przyjrzymy się także niektórym przedstawieniom sztuk Moliera w Komedii Francuskiej.

Szczegółowy program seminarium zostanie przestawiony na pierwszym spotkaniu.

Literatura:

Bibliografia zostanie podana na seminarium

Efekty uczenia się:

Po pozytywnym zakończeniu seminarium student :

- zna i rozumie znaczenie twórczości Moliera dla literatury i kultury francuskiej oraz opanował poszerzoną wiedzę o twórczości Moliera (K_W01); zna omawiane pojęcia z zakresu teorii teatru i teksty sztuk teatralnych (K_W02, K_W04); zna ewolucję teatru Moliera i metodologię badań dotyczących komedii molierowskiej (K_W03, K_W05);

- potrafi zanalizować tekst literacki i przygotować tekst pisemny oraz krótkie wystąpienie poświęcone zadanemu zagadnieniu odwołując się do poznanej teorii teatru i adekwatnie stosować terminologię (K_U01, K_U02, K_U05), a także potrafi argumentować i przedstawiać w dyskusjach swój punkt widzenia w oparciu o znajomość utworów i kontekstu historyczno-kulturowego (K_U06)

- jest gotów do wygłaszania referatów i redagując pracę pisemną zna zasady ochrony własności intelektualnej i prawa autorskiego (K_K05,K_K07).

Metody i kryteria oceniania:

Zaliczenie: aktywny udział, w tym przedstawienie opracowanego zagadnienia, praca pisemna. Dopuszczone są 3 nieobecności, a w przypadku większej ilości nieobecności konieczne jest wykonanie dodatkowej pracy.

Forma i kryteria zaliczenia przedmiotu mogą ulec zmianie w zależności od aktualnej sytuacji zagrożenia epidemicznego. Równoważne warunki zaliczenia zostaną ustalone zgodnie z wytycznymi obowiązującymi na Uniwersytecie Warszawskim, w porozumieniu z uczestnikami zajęć.

Praktyki zawodowe:

nie dotyczy

Zajęcia w cyklu "Semestr zimowy 2024/25" (jeszcze nie rozpoczęty)

Okres: 2024-10-01 - 2025-01-26
Wybrany podział planu:
Przejdź do planu
Typ zajęć:
Seminarium tematyczne, 30 godzin więcej informacji
Koordynatorzy: Monika Kulesza
Prowadzący grup: (brak danych)
Lista studentów: (nie masz dostępu)
Zaliczenie: Przedmiot - Zaliczenie lub ocena
Seminarium tematyczne - Zaliczenie lub ocena
Opisy przedmiotów w USOS i USOSweb są chronione prawem autorskim.
Właścicielem praw autorskich jest Uniwersytet Warszawski.
Krakowskie Przedmieście 26/28
00-927 Warszawa
tel: +48 22 55 20 000 https://uw.edu.pl/
kontakt deklaracja dostępności USOSweb 7.0.3.0 (2024-03-22)