Uniwersytet Warszawski - Centralny System Uwierzytelniania
Strona główna

Dziedzictwo kulturowe i przyrodnicze wybranych regionów (Suwalszczyzna)

Informacje ogólne

Kod przedmiotu: 1900-5-DKPS-WH
Kod Erasmus / ISCED: 07.1 Kod klasyfikacyjny przedmiotu składa się z trzech do pięciu cyfr, przy czym trzy pierwsze oznaczają klasyfikację dziedziny wg. Listy kodów dziedzin obowiązującej w programie Socrates/Erasmus, czwarta (dotąd na ogół 0) – ewentualne uszczegółowienie informacji o dyscyplinie, piąta – stopień zaawansowania przedmiotu ustalony na podstawie roku studiów, dla którego przedmiot jest przeznaczony. / (0532) Nauki o ziemi Kod ISCED - Międzynarodowa Standardowa Klasyfikacja Kształcenia (International Standard Classification of Education) została opracowana przez UNESCO.
Nazwa przedmiotu: Dziedzictwo kulturowe i przyrodnicze wybranych regionów (Suwalszczyzna)
Jednostka: Wydział Geografii i Studiów Regionalnych
Grupy: Przedmioty humanistyczne Wydziału Geografii
Przedmioty opcjonalne WGSR
Przedmioty WGSR ogólne opcjonalne, studia I stopnia
Punkty ECTS i inne: (brak) Podstawowe informacje o zasadach przyporządkowania punktów ECTS:
  • roczny wymiar godzinowy nakładu pracy studenta konieczny do osiągnięcia zakładanych efektów uczenia się dla danego etapu studiów wynosi 1500-1800 h, co odpowiada 60 ECTS;
  • tygodniowy wymiar godzinowy nakładu pracy studenta wynosi 45 h;
  • 1 punkt ECTS odpowiada 25-30 godzinom pracy studenta potrzebnej do osiągnięcia zakładanych efektów uczenia się;
  • tygodniowy nakład pracy studenta konieczny do osiągnięcia zakładanych efektów uczenia się pozwala uzyskać 1,5 ECTS;
  • nakład pracy potrzebny do zaliczenia przedmiotu, któremu przypisano 3 ECTS, stanowi 10% semestralnego obciążenia studenta.

zobacz reguły punktacji
Język prowadzenia: polski
Kierunek podstawowy MISMaP:

geografia
gospodarka przestrzenna
ochrona środowiska

Rodzaj przedmiotu:

fakultatywne

Założenia (opisowo):

Zajęcia przeznaczone są dla studentów posiadających podstawową wiedzę z zakresu geografii fizycznej i gospodarki przestrzennej.

Tryb prowadzenia:

w terenie

Skrócony opis:

Celem ćwiczeń jest zapoznanie studentów z cechami krajobrazu przyrodniczego oraz zróżnicowania kulturowego Suwalszczyzny.

Czas trwania: 5 dni

Termin: koniec sierpnia lub początek września.

Studenci samodzielnie opłacają swoje przejazdy, noclegi i wyżywienie, itp. Orientacyjny koszt wyjazdu jest zależny od liczby zapisanych studentów i zostanie podany drogą mailową na przełomie lutego i marca.

Spotkanie informacyjne odbędzie się w połowie marca. Osoby zapisane na ten przedmiot będą zawiadomione o spotkaniu drogą mailową.

Celem ćwiczeń jest zapoznanie studentów z cechami krajobrazu Suwalszczyzny oraz jej zróżnicowaniem kulturowym. W ramach ćwiczeń przewidziany jest też 1-dniowy wyjazd do Wilna, podczas którego studenci mają możliwość poznać wielokulturowość Wileńszczyzny, z uwzględnieniem znaczenia poloników w kształtowaniu tejże wielokulturowości.

Pełny opis:

W ramach ćwiczeń terenowych studenci zapoznają się ze zróżnicowaniem krajobrazowym i kulturowym oraz gospodarczym północnej części woj. podlaskiego, czyli Suwalszczyzny. Realizowane są cztery moduły tematyczno-przestrzenne:

− Puszcza Augustowska – dotyczy charakterystyki przyrodniczo-gospodarczej tego obszaru, ze szczególnym uwzględnieniem znaczenia lasów, jezior oraz Kanału Augustowskiego w rozwoju tego obszaru

− „Mała Litwa” – moduł poświęcony wielokulturowości, przy czym uwagę skupiono przede wszystkim na współwystępowaniu dwóch narodowości: polskiej i litewskiej

− Suwalski Park Krajobrazowy – moduł uwzględniający charakter rzeźby młodoglacjalnej oraz wybrane aspekty kulturowe wpływające na cechy zagospodarowania przestrzennego

− Wigierski Park Narodowy – moduł w dużej mierze poświęcony relacjom (konfliktom) między ochroną przyrody a rozwojem lokalnym.

Z uwagi na wielokulturowość tego obszaru, w tym duży udział mniejszości litewskiej, w ramach piątego modułu realizowany jest wyjazd do Wilna

i Trok pod nazwą „Wileńszczyzna – kulturowy tygiel”.

Studenci mają obowiązek uczestniczenia we wszystkich dniach kursu terenowego. Każdego dnia wypełniają tzw. karty pracy, w których podają najważniejsze informacje o eksplorowanym obszarze. Podczas wypełniania kart pracy pracują w 2-osobowych grupach.

Nakład pracy studenta:

- kurs terenowy - uczestniczenie w codziennych zajęciach: 40 godzin

- wypełnianie kart pracy: ok. 3 godzin

Literatura:

Durydiwka M., Kociszewski P., 2013, Wielokulturowość Podlasia i możliwości jej wykorzystania w turystyce, Turystyka kulturowa, 6/2013, w.turystykakulturowa.org

Kondracki J., 2013, Geografia regionalna Polski, Wyd. Naukowe PWN, Warszawa

Lijewski T., Mikułowski B., Wyrzykowski J., 2008, Geografia turystyki Polski, PWE, Warszawa

Efekty uczenia się:

WIEDZA

− Zna i rozumie podstawowe procesy zachodzące w przestrzeni miasta i regionu (ujęcie historyczno-planistyczne), w tym znaczenie przyrody oraz zróżnicowania społeczno-kulturowego i gospodarczego w odniesieniu do rozwoju miejscowości i regionów (K_W03)

− Rozumie wpływ tych procesów na koszty społeczne oraz ekonomiczne funkcjonowania przestrzeni, a także potrafi rozpoznać konflikty funkcjonalno-przestrzenne w skali lokalnej i określić ich przyczyny (K_W03)

− Zna sposoby prowadzenia negocjacji i mediacji społecznych w obszarze planowania przestrzennego i społeczno-gospodarczego (K_W06)

UMIEJĘTNOŚCI

− Potrafi wykorzystać podstawową wiedzę do obserwacji i analiz zjawisk przestrzennych, a następnie wyjaśniać ich przyczyny oraz wzajemne powiązania (K_U01)

− Potrafi zgromadzić informacje o danym terenie, zaprojektować badanie, dobrać źródła oraz zinterpretować zebrane dane i wyciągnąć wnioski (K_U07), − Potrafi w jasny i precyzyjny sposób (z wykorzystaniem specjalistycznej terminologii) przekazać informacje o zjawiskach i procesach przestrzennych, w tym także dotyczące relacji między zjawiskami i procesami społecznymi i przyrodniczymi w miejscowościach i regionach (K_U10),

− Zna i stosuje zasady bezpieczeństwa w badaniach terenowych

KOMPETENCJE SPOŁECZNE

− Jest gotów do rzetelnego wypełniania powierzonych obowiązków zgodnie z normami profesjonalnymi i etycznymi (K_K04)

− Wyróżnia się przygotowaniem i zdolnością do uczestniczenia w inicjatywach zbiorowych, w tym pracy w grupie (K_K02)

− Rozumie wartość różnorodności przyrodniczej i kulturowej miejscowości i regionów (K_K03)

Metody i kryteria oceniania:

Ocenie podlega stopień przyswojenia wiedzy przekazanej podczas zajęć oraz aktywne uczestnictwo w trakcie zajęć.

Zaliczenie na ocenę – na podstawie oceny wypełnionych kart pracy oraz aktywności studentów w trakcie zajęć.

W przypadku negatywnej oceny, student ma możliwość poprawienia wypełnionych kart pracy i przedłożenia ich koordynatorowi w ustalonym terminie.

Praktyki zawodowe:

Brak.

Przedmiot nie jest oferowany w żadnym z aktualnych cykli dydaktycznych.
Opisy przedmiotów w USOS i USOSweb są chronione prawem autorskim.
Właścicielem praw autorskich jest Uniwersytet Warszawski.
Krakowskie Przedmieście 26/28
00-927 Warszawa
tel: +48 22 55 20 000 https://uw.edu.pl/
kontakt deklaracja dostępności USOSweb 7.0.3.0 (2024-03-22)